Klasszikus “bro-science”-et vizsgáltak 19 hölgy részvételével. A különböző guggolási mélységek a térdre gyakorolt hatását vették górcső alá. Egyrészről állítják a gyúrósok, hogy a földig guggolás rosszat tesz a térdnek, így nem szabad mélyre guggolni. (Ezzel együtt azt is mondják, hogy a térd nem előzheti meg a lábujjak vonalát, de ez akkora marhaság, hogy tovább nem is tárgyaljuk) A funkcionális szekta csak a földig guggolásban hisz, minden más halálos a térdízületre nézve.
Ezeket az állításokat vizsgálta a csoport, úgy hogy a résztvevők kifogástalan technikával guggoltak,
vízszint fölé,
vízszint alá (ezalatt az erőemelésben (IPF) szabályos guggolást értették),
és földig, vagyis a combhajlító hozzáér a vádlihoz.
Ezenfelül az alján egy másodpercre meg kellett állítani, hogy mindenki technikája egységes legyen.
Egészségügyi kritérium volt továbbá, hogy a résztvevőknek semmilyen korábbi láb sérülésük nem lehetett.
Illetve 3,8 ± 2,6 év tapasztalatuk kellett legyen guggolásban, de nem versenyezhettek semmilyen erősportban. (erőemelés, súlyemelés, erősember stb.)
Az adott mozgástartományokban és feltételekkel kellett guggolniuk az 1RM 0%-ával, 50%-ával, 85%-ával.
Na és melyik mélység a legjobb?
A tudomány el kell szomorítsa mindkét dogma híveit. A térdízületre gyakorolt nyíró hatás mindhárom esetben, minimálisan tér el egymástól. Kijelenthetjük tehát, ha a térdben nincs már meglévő sérülés mindegy hogyan guggolsz, csak a céljaid befolyásolják.
Ha az alsó test izomtömegének növelése a cél, guggoljunk minél mélyebbre.
Ha erőemelő versenyzők vagyunk akkor a versenyen szükséges mélységig guggoljunk.
Ha pedig az erőnléti edzés kiegészítője egyéb sportnak ahol a lábaink robbanékonyságának a fejlesztése a cél, akkor a fél és negyed guggolások is teljesen életszerűek, ha technikailag jól hajtjuk végre.
TOVÁBBI REFERENCIÁK:https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23821469 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11949662 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4064719/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23604798 https://content.sciendo.com/…/jou…/humo/17/1/article-p43.xml https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1858976/
Comments